ELEKTRİK HATLARININ HAVADAN KONTROLÜ VE LAZER TARAMA

Kaan Air, 2013-2016 yıllarında özel donanımlı helikopter ve deneyimli personeli ile Türkiye’nin her yerinde üç adet asıl ve bir adet yedek AW119Ke tipi helikopter ile elektrik iletim hatlarının denetimi için TEİAŞ’ a hizmet vermiştir.

Her helikopterin gövdesine görüntü ve fotoğraf çekme özelliği bulunan video kamera, termal kamera, korona kamera ve normal kameradan oluşan elektro-optik ekipmanlar monte edilmiştir. Bu kameralardan alınan görüntüler aynı anda kabin içerisinde görüntülenmektedir.

Helikopterler her yıl ortalama 50.000 km 400kV ve 154 kV uzunluğunda elektrik iletim hattını termal ve video kameralarla havadan kontrol edip, 3 yılın sonunda yaklaşık 150 bin km lik enerji nakil hattı  denetlenmiş, arızalı veya arıza olabilecek yerleri tespit edip, kayıt altına alarak belirli formatta ve periyotta raporlanmıştır.

Kaan Air, 2014 yılında lazer teknolojisine yatırım yapmış; lazer görüntüleme, dijital yüzey modelleme ve 3 boyutlu görüntüleme özelliklerini de ekleyerek hizmet ağını genişletmiştir. Gelişmiş bu özellikler bugün Kaan Air’i havadan takip alanında daha da güçlendirmiştir.

Kaan Air ayrıca, lazer teknolojisine yatırım yapmış; lazer görüntüleme, dijital yüzey modelleme ve 3 boyutlu görüntüleme özelliklerini de ekleyerek hizmet ağını genişletmiştir. Gelişmiş bu özelllikler bugün Kaan Air’i havadan takip alanında daha da güçlendirmiştir.