ELEKTRİK HATLARININ HAVADAN KONTROLÜ VE LAZER TARAMA

Kaan Air, 2013-2016 yıllarında özel donatımlı helikopterleri ve deneyimli personeliyle Türkiye’nin her yerinde özel olarak donatılmış üç adet AW119Ke tipi helikopter ile bir adet yedek helikopter ile elektrik iletim hatlarının denetimi için TEİAŞ’A hizmet vermiştir.

Her helikopterin gövdesine görüntü ve fotoğraf çekme özelliği bulunan video kamera, termal kamera, korona kamera ve normal kameradan oluşan elektro-optik ekipmanlar monte edilmiştir.Bu kameralardan alınan görüntüler aynı anda kabin içerisinde görüntülenmektedir.

Bu süreç zarfı içerisinde 2014 yılında lazer teknolojisine de yatırım yapılmış olup, lazer görüntüleme ile dijital yüzey modelleme ve 3 boyutlu görüntüleme sağlanmıştır.

Helikopterler her yıl ortalama 50.000 km 380kV ve 154 kV uzunluğunda elektrik iletim hattını termal ve video kameralarla havadan kontrol edip, 3 yılın sonunda yaklaşık 150 bin km lik enerji nakil hattı  denetlenmiş, arızalı veya arıza olabilecek yerleri tespit edip, kayıt altına alarak belirli formatta ve periyotta raporlanmıştır.