ELEKTRİK HATLARININ HAVADAN KONTROLÜ VE LAZER TARAMA

2013 yılından beri Kaan Havacılık özel donatımlı helikopterleri ve deneyimli personeliyle Türkiye’nin her yerinde elektrik iletim hatlarının denetimi için TEİAŞ’A hizmet etmektedir.

Özel olarak donatılmış üç adet AW119Ke tipi helikopter ile bir adet yedek helikopter sadece bu proje için hizmet vermektedir. Ayrıca, helikopterlere karadan yakıt tankerleri ve bakım araçları ile destek verilmektedir.

Her helikopterin gövdesine görüntü ve fotoğraf çekme özelliği bulunan video kamera, termal kamera, korona kamera ve normal kameradan oluşan elektro-optik ekipmanlar monte edilmiştir.Bu kameralardan alınan görüntüler aynı anda kabin içerisinde görüntülenmektedir.

Helikopterler her yıl ortalama 50.000 km uzunluğunda elektrik iletim hattını denetleyip arızalı veya arıza olabilecek yerleri tespit edip, kayıt altına alarak belirli formatta ve periyotta raporlamaktadır.

Bu süreç zarfı içerisinde 2014 yılında lazer teknolojisine de yatırım yapılmıştır. Lazer görüntüleme ile dijital yüzey modelleme ve 3 boyutlu görüntüleme sağlanmaktadır.